Dostępny spektakl na Majówce w Rabce-Zdroju

W ramach Majówki w Rabce-Zdroju CKSiP zorganizowało dostępny spektakl „Letni dzień” Sławomira Mrożka, wystawiony w Teatrze Lalek „Rabcio”.

Tłumacze podczas spektaklu: wszyscy stoją, kobieta miga. Są ubrani na czarno.

Majówkowe przedstawienie było wyjątkowe, ponieważ mogli je obejrzeć także widzowie, którzy potrzebują specjalnych dostosowań. Osoby głuche korzystały z tłumaczenia na język migowy, a osoby z dysfunkcją wzroku słuchały audiodeskrypcji – przez słuchawki.

Spektakl z tłumaczeniem na polski język migowy zagrano w rabczańskim teatrze po raz pierwszy. Korzystało z tego dostosowania kilkanaście osób głuchych – z Krakowa, Rabki-Zdroju, Nowego Targu i innych okolicznych miejscowości. Sztukę tłumaczyło trzech tłumaczy PJM: Weronika Pacyga, Maciej Pilecki i Benjamin Jabłoński. Każdy przekładał słowa jednej z trzech postaci dramatu.

Głusi po spektaklu wyrażali swoje opinie, podział tłumaczenia na role okazał się pomocny w odbiorze, mimo że sztuka była trudna. Dla wielu osób tłumaczenie na PJM jest bardziej zrozumiałe niż napisy dla niesłyszących. Tłumacze otrzymali dodatkowe oklaski – w języku migowym. Na tę chwilę w teatrze zapanowała przejmująca cisza.

Dostępność zrealizowała Fundacja Kinematograf.

Projekt KULTURA BEZ BARIER  jest finansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

Najnowsze wydarzenia