Obchody Święta Niepodległości

W Rabce-Zdroju, z udziałem burmistrza Leszka Świdra i przedstawicieli samorządu, odbyły się uroczyste obchody 106. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.

Post thumbnail image

Rozpoczęły się złożeniem wiązanek kwiatów na cmentarzu parafialnym przy ul. Orkana na grobie żołnierzy z I wojny światowej. Delegacja samorządu była również w Ogrodzie Różańcowym przy Krzyżu Legionistów.

Następnie w kościele św. Marii Magdaleny w Rabce-Zdroju ks. Piotr Iwanek odprawił uroczystą Mszę Świętą z udziałem władz miasta, zaproszonych gości, pocztów sztandarowych, uczniów. O jej oprawę muzyczną zadbała Orkiestra Dęta OSP. Po mszy uroczystości przeniosły się pod Krzyż Legionowy w Ogrodzie Różańcowym, pod którym zostały złożone wieńce i znicze.

- 11 listopada jest jednym z najpiękniejszych dni w historii Polski, gdyż obchodzimy w nim Narodowe Święto Niepodległości – mówił pod Krzyżem Legionowym burmistrz Leszek Świder. - Przez 123 lata niewoli pokolenia Polaków marzyły o niepodległości, za zrywy powstańcze zapłacili życiem, więzieniem, zsyłką, kontrybucjami i utratą majątków. W 1918 roku odzyskaliśmy wolność ale nie została nam ona dana, nasi przodkowie wywalczyli ją na frontach I wojny światowej i wolność Polski stała się faktem.  Ledwie odrodziło się nasze państwo a już musieliśmy walczyć o jego granice w powstaniu wielkopolskim, powstaniach śląskich i wojnie polsko-bolszewickiej. Nasi przodkowie nie szczędzili krwi by o Polskę walczyć. To wyjątkowe święto w naszej tradycji narodowej, pełne optymizmu i nadziei. W okresie międzywojennym obchodzone bardzo uroczyście, mówiono wówczas, że trzeba się z wolności cieszyć, oni znali cenę wolności. Życie pokazało, że po 21 latach wolność została nam odebrana a po II wojnie zrobiono wszystko by Polacy o 11 listopada zapomnieli. Po 1989 roku przywrócono 11 listopad jako Święto Niepodległości. Dzisiaj od rodaków nie oczekuje się by za Polskę umierać, ale dla niej żyć i pracować, oddawać należny szacunek żołnierzom, sztandarom, naszym symbolom narodowym. Współczesną bolączką naszego Narodu jest to, że daliśmy się podzielić jako społeczeństwo, że w mediach z patriotyzmu naśmiewają się jako z reliktu przeszłości, czy zacofania. Pamiętajmy, że Naród skłócony jest słaby i niezdolny do obrony własnych interesów. Obyśmy nie musieli o Polskę walczyć, ale aby tak się nie stało to musimy się o nią troszczyć jak o najwyższe dobro.

Przemawiali również radny wojewódzki Bogdan Pęk i prezes Stowarzyszenia GIL Stanisław Kiersztyn. Po przemówieniach delegacje złożyły kwiaty i znicze. Następnie uczestnicy uroczystości przemaszerowali do amfiteatru, gdzie odbył się koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu Orkiestry OSP Rabka-Zdrój pod batutą Jacka Klinowskiego, w dalszej części programu odbył się koncert Chóru Wniebogłosy. Żołnierską grochówką częstowały panie ze Stowarzyszenia „Błyskawica”.

Organizatorami uroczystości byli: Urząd Miejski w Rabce-Zdroju, Parafia św. Marii Magdaleny, Stowarzyszenie GIL, Centrum Kultury, Sportu i Promocji, Podhalańska Grupa Rekonstrukcji Historycznych „Błyskawica”, Orkiestra Dęta OSP Rabka-Zdrój, zespół muzyczny „Wniebogłosy”, I Podhalańska Wielopoziomowa Drużyna Harcerska im. Danuty Siedzikówny Inki Hufca Podhalańskiego ZHP, ZHP Hufiec Podhalański, Gorczański Oddział Związku Podhalan, 15 Rabczańska Drużyna Harcerek, 5 Rabczańska Drużyna Harcerzy ZHR.