"Lustro historii" w amfiteatrze
W rabczańskim amfiteatrze odbyła się impreza plenerowa pn. "Lustro historii", zorganizowana przez Fundację Kinematograf oraz Centrum Kultury, Sportu i Promocji w Rabce-Zdroju.
W 104. rocznicę Bitwy Warszawskiej i Święto Wojska Polskiego przez spotkanie, zapach i dotyk, widzowie mogli na chwilę przenieść się do wydarzeń i miejsc sprzed wieku i poznać historię tamtych czasów.
Tematem wiodącym było przedwojenne wojsko w jego najpiękniejszych odsłonach – kawaleria i kobiety w służbie Polsce. Pod muszlą zaprezentowali się członkowie grup rekonstrukcyjnych i pasjonaci historii, były dioramy, wystawy oraz filmy i pokazy Virtual Reality. Zagrała Warszawska Orkiestra Sentymentalna. Członkowie Szwadronu Toporzysko w barwach Pułku 3. Strzelców Konnych im. Hetmana Polnego Koronnego Stefana Czarnieckiego w umundurowaniu z lat 1935-1939 zaprezentowali umiejętności jeździeckie i pokazy z użyciem białej broni. Kawalerzyści opowiadali o swoim pułku, przedwojennych zwyczajach wojskowych, znaczeniu barw i pozowali do zdjęć.
Pani w mundurach to Ogólnopolska Grupa Rekonstrukcji Historycznej Przysposobienia Wojskowego Kobiet, która przygotowała wystawę: „Dla Przeszłości – przywrócić pamięć o przedwojennej Organizacji Przysposobienia Wojskowego Kobiet”. Pokazany został także film pt. „Zapomniane dziewczęta - historia PWK oczami Haliny Wiśniewskiej”.
W amfiteatrze odbyły się warsztaty: „Kosmetyka sprzed stuleci – moda na piękno” prowadzone przez instruktorkę z GRH PWK. Warsztaty poprzedził krótki wykład dotyczący kanonów piękna w latach 20 i 30 XX wieku. Zaprezentowane zostały eksponaty związane z kosmetologią. W części praktycznej każdy miał możliwość wykonania kosmetyków dawnymi metodami. Kolejne warsztaty „Kwietne wianki” poprowadziła rabczańska „Bukieciara” Agnieszka Wietrzyk z kwiaciarni Niby nic. Wianki i bukiety z kwiatów i ziół zwyczajowo święci się w kościołach 15 sierpnia, święto nazywane jest tradycyjnie Matki Boskiej Zielnej. Uczestnicy poznali tajniki sztuki plecenia i komponowania różnego rodzaju wianków.
WIRTUALNY TEATR HISTORII, stworzony przez Fundację Koncept Kultura oraz Biuro Programu „Niepodległa” przestrzeń, zaprezentował historię Polski za pomocą technologii Virtual Reality. Każdy widz otrzymał gogle VR i słuchawki, dzięki którym przeniósł się do wirtualnego świata wydarzeń sprzed lat, które rozgrywały się wokół niego. Obraz projektowany jest dookoła widza (360 stopni), a obrotowe fotele umożliwiają swobodne obserwowanie akcji. Pokazane były filmy: „Podwodna misja”, „Viktoria 1920”, „Nie kochać w taką noc”.
Rabczański miłośnik historii, zwłaszcza historii swojego zawodu, pan Jan Zachara, zaprezentował widzom dawny salon fryzjerski, pełen kolekcjonerskich przedmiotów i urządzeń, a stoisko gastronomiczne państwa Zachwiejów oferowało regionalne jedzenie z legendarną baraniną.
Już na zakończenie odbył się koncert Warszawskiej Orkiestry Sentymentalnej, która sięga do zapomnianych często przebojów bez zamykania ich w muzeum. Udowadnia, że muzyka sprzed prawie 100 lat świetnie sprawdza się tu i teraz. Tanecznie, lekko, pomysłowo, ale i z szacunkiem do przedwojennych aranży i muzycznej historii. Orkiestra zadebiutowała w 2015 roku na Festiwalu Folkowym Polskiego Radia „Nowa Tradycja”. Ma w repertuarze m.in. refleksję nad żołnierską codziennością (album „Płyń Wisełko” 2018). Zespół ma w dorobku setki koncertów oraz nagrań dla radia i telewizji. Wszystkie piosenki wykonuje niezmiennie z wdziękiem, charakterystycznym stylem i doskonałą muzyczną jakością.
Wydarzenie było dostępne dla osób z niepełnosprawnościami: było tłumaczenie na język migowy, audiodeskrypcja i dostępność architektoniczna.
Więcej zdjęć na profilu Centrum Kultury, Sportu i Promocji na Facebooku.