ul. Chopina 17, 34-700 Rabka-Zdrój
  • A
  • A
  • A
  • Wysoki kontrast
Wydarzenia

65. Konkurs Palm Wielkanocnych w Rabce-Zdroju

Za nami doroczny, 65. Konkurs Palm Wielkanocnych w Rabce-Zdroju. Konkurs ten, rokrocznie organizowany przez Muzeum Orkana, jest jednym z najstarszych tego typu wydarzeń w Polsce. Co roku bierze w nim udział około 100 uczestników. Barwne, plenerowe święto gromadzi co roku setki, jeśli nie tysiące miłośników kultury ludowej - mieszkańców Rabki-Zdroju i okolicznych miejscowości.

W tym roku frekwencja nie zawiodła, a z pewnością przyczyniła się do tego znakomita, słoneczna pogoda. Władze miasta reprezentowali burmistrz Leszek Świder i przewodniczący Rady Miejskiej Rafał Hajdyła.

Obchody rozpoczęły się uroczystą Mszą Świętą w kościele pw. św. Marii Magdaleny, której przewodniczył ks. proboszcz Piotr Iwanek. Podczas nabożeństwa poświęcono tradycyjne palmy. Wielu mieszkańców uczestniczyło w uroczystości i późniejszym konkursie w strojach góralskich, podtrzymując tym lokalną tradycję. Następnie uczestnicy w uroczystej procesji przeszli do XVII-wiecznego, drewnianego kościółka – siedziby muzeum. To właśnie tam, w zabytkowym otoczeniu, odbył się doroczny konkurs.

Zgodnie z tradycją, dwie największe palmy przygotowali członkowie dziecięcych zespołów regionalnych Robcusie, działający przy Gorczańskim Oddziale Związku Podhalan i Majeranki ze Stowarzyszenia Miłośników Kultury Ludowej. Komisja konkursowa, złożona z etnografów i specjalistów od kultury ludowej, oceniała palmy w trzech kategoriach: tradycyjna, współczesna i najpiękniejsza. W sumie do konkursu zgłoszonych zostało 108 palm. Celem konkursu jest zainteresowanie i podtrzymanie tradycji związanej z cyklem obrzędowym oraz promocja regionu zagórzańskiego. W tegorocznej edycji, co zgodnie podkreślili członkowie jury, palmy prezentowały wyrównany poziom artystyczny i niezależnie od wielkości, wykonane były z wielką starannością i dbałością o tradycję i z artystyczną finezją, tworząc i podkreślając barwność tego święta. Jury, przy ocenie palm, pod uwagę brało m.in. użycie tradycyjnych materiałów, technika wykonania, dekoracyjność, a w kategorii współczesnej – również inwencja twórcza i nowatorskie podejście do tematu.

O oprawę wydarzenia zadbali w tym roku członkowie SMKL. W ich wykonaniu zobaczyliśmy dawne zwyczaje i obrzędy wielkanocne. O historii święta i tradycjach okresu Świąt Wielkanocnych opowiedziała interesująco dr Dorota Majerczyk. Dodatkowo na uczestników czekał kiermasz wielkanocnych przysmaków.

nasi partnerzy
Strona powstała dzięki funduszom "Kultura bez barier"

Nasza strona korzysta z informacji zapisanych za pomocą plików cookies na urządzeniach użytkowników. Dalsze korzystanie ze strony, bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej oznacza, iż użytkownik akceptuje politykę prywatności.