Nowy album o Rabce

Album „Rabka-Zdrój – Miejsca, których już nie ma” został wydany przez Urząd Miejski w Rabce-Zdroju z okazji przypadającej 21 września 2023 r. 70-tej rocznicy nadania Rabce praw miejskich.

Okładka książki. Czarno-biała fotografia z panoramą Rabki. Napis: Rabka-Zdrój. Miejsca, których już nie ma. 70-lecie nadania praw miejskich.

Przygotował go i zrealizował Piotr Kuczaj - fotoreporter, kronikarz miasta Rabka-Zdrój, dokumentalista, znawca historii, kolekcjoner archiwalnych zdjęć i pocztówek. Do współpracy udało mu się pozyskać licznych autorów zdjęć, zawodowych fotografików, amatorów, a także ich spadkobierców, którzy na zdjęciach dokumentowali rozwój miasta od czasów powojennych do współczesnych. Podczas uroczystości w amfiteatrze burmistrz Leszek Świder podziękował autorom archiwalnych zdjęć za ich udostępnienie i twórcy albumu za włożoną w jego przygotowanie pracę.

- Dzięki nim wszystkim udało się ukazać nasze miasto przed dekadami, od momentu otrzymania praw miejskich po współczesność - podkreślił.

Autorzy zdjęć ukazanych w albumie to: Stanisław Jarecki (lata 50-te ), Marian Liszka (lata 50-te), Tadeusz Przypkowski (lata 50-te), Czesław Trybowski (lata 1955 – 1965), Zofia Rydet (lata 1950-1976), Jerzy Sierosławski (lata 1952-1990), Jan Ciepliński (lata 1990-2005), Piotr Kuczaj (lata 2010 -2023).

Fotografie reprodukowane w albumie pochodzą ze zbiorów: Stanisława Jareckiego, Janusza Liszki, † Antoniego Trybowskiego, Teresy Sierosławskiej, Jana Cieplińskiego, Piotra Kuczaja, Urzędu Miejskiego w Rabce-Zdroju, Fundacji im. Zofii Rydet oraz Muzeum im. Przypkowskich w Jędrzejowie.

Album zawiera obszerne kalendarium Rabki z lat 1953-2023.

Album będzie do kupienia od 25 września w Centrum Kultury, Sportu i Promocji w Rabce-Zdroju przy ul. Chopina 17 (Amfiteatr) w godzinach pracy biura. Cena albumu 70 zł.

"Szanowni Państwo, drodzy Mieszkańcy Z ogromną radością i dumą przedstawiam Państwu tę wyjątkową publikację, poświęconą 70. rocznicy nadania Rabce praw miejskich. Jestem zaszczycony, że jako burmistrz Rabki-Zdroju, mogę wprowadzić Państwa w fascynujący świat naszej historii, pełnej wydarzeń, które uczyniły z Rabki wyjątkowe miejsce na ziemi.

Kiedy wspominamy początki Rabki, nie sposób nie odnieść się do jej malowniczej lokalizacji w sercu Beskidu Wyspowego i Gorców. To tutaj, w otoczeniu górskich szczytów i urokliwych dolin, miasto zrodziło się i rozwijało na przestrzeni wieków. Historia Rabki jest pełna niezwykłych faktów i wydarzeń, które przyczyniły się do kształtowania tożsamości naszej społeczności.

Przed nadaniem praw miejskich w 1953 roku, Rabka była miejscowością o długiej i barwnej historii. Pierwsze wzmianki o naszym mieście sięgają XIII wieku, kiedy nazwa miejscowości została wymieniona w dokumencie Bolesława Wstydliwego. W kolejnych wiekach miasto przechodziło przez różne okresy, doświadczając zarówno wzlotów, jak i upadków. Rabka była świadkiem licznych zmian terytorialnych, a jej losy wiązały się z przemianami politycznymi i społecznymi.

Jednym z najważniejszych momentów w historii Rabki był rozwój turystyki, który przyniósł miastu rozpoznawalność na skalę krajową i międzynarodową. W drugiej połowie XIX wieku Rabka stała się popularnym ośrodkiem leczniczym i letniskowym, słynącym z korzystnych właściwości klimatu i leczniczych źródeł solanki. Sława Rabki jako uzdrowiska przyciągnęła znaczące postaci, w tym wielu lekarzy, a także artystów i pisarzy, którzy zainspirowani pięknem tutejszej natury tworzyli swoje dzieła.

Jednak prawdziwy przełom nastąpił w 1953 roku, kiedy Rabka otrzymała prawa miasta. To wydarzenie dało nowe możliwości rozwoju, a także podkreśliło znaczenie Rabki jako ważnego ośrodka na mapie Polski. Przez siedemdziesiąt lat po nadaniu praw miejskich Rabka kontynuowała swój dynamiczny rozwój, zyskując na znaczeniu jako ośrodek lecznictwa, turystyki i kultury.

Jubileusz 70-lecia nadania praw miejskich Rabce jest wyjątkową okazją do spojrzenia w przeszłość i docenienia wszystkich tych, którzy przyczynili się do rozwoju i sukcesu naszego miasta. To chwila refleksji nad tym, jak wiele osiągnęliśmy jako społeczność i jak wiele jeszcze możemy osiągnąć, trwając w duchu postępu i współpracy.

W tej publikacji zapraszam Państwa na podróż w czasie, aby zgłębić historię Rabki i poznać jej niezwykłe dziedzictwo. Przedstawiamy liczne fotografie ukazujące historię naszego miasta, z których większość nie ujrzała jeszcze światła dziennego. W trakcie czytania, zobaczymy jak Rabka przekształcała się w miasto o bogatej infrastrukturze turystycznej, pięknym parku, sanatoriach i instytucjach. Odkryjemy także rolę Rabki jako miejsca spotkań i inspiracji dla artystów, naukowców i twórców kultury. Prześledzimy również wydarzenia, które kształtowały losy naszej społeczności.

Pragnę serdecznie podziękować wszystkim, którzy przyczynili się do powstania tej publikacji, a zwłaszcza autorom zdjęć i ich rodzinom za udostępnienie materiałów. Dziękuję panu Piotrowi Kuczajowi za poświęcenie czasu i kilkumiesięczną pracę nad odszukaniem perełek i dotarcie do wielu osób, które pomogły w opracowaniu tej publikacji. Dzięki nim możemy czerpać z bogactwa naszej przeszłości, aby budować przyszłość. Niech ta książka będzie hołdem dla wszystkich, którzy tworzyli historię Rabki i niech stanie się inspiracją dla kolejnych pokoleń, by kontynuować tę piękną historię, dodając własne rozdziały do historii o naszym ukochanym mieście.”

Leszek Świder Burmistrz Rabki-Zdroju

Najnowsze wydarzenia

Nowy album o Rabce

Album „Rabka-Zdrój – Miejsca, których już nie ma” został wydany przez Urząd Miejski w Rabce-Zdroju z okazji przypadającej 21 września 2023 r. 70-tej rocznicy nadania Rabce praw miejskich.

Koncert Eleni w rabczańskim Amfiteatrze

Centrum Kultury, Sportu i Promocji w Rabce-Zdroju serdecznie zaprasza na wyjątkowy, Jubileuszowy koncert ELENI z zespołem, który odbędzie się 4 sierpnia (niedziela) o godz. 17.00 w rabczańskim Amfiteatrze przy ul. Chopina 17.