Dożynki 2024

Sołectwo Ponice było gospodarzem tegorocznych Dożynek Gminy Rabka-Zdrój, które odbyły się w niedzielę.

Post thumbnail image

Doroczne święto plonów rozpoczęło się od uroczystej mszy świętej, odprawionej w miejscowym kościele pw. NMP Królowej Polski przez czterech księży. W nabożeństwie udział wzięli gospodarze dożynek, mieszkańcy, poczty sztandarowe, zespoły regionalne i stowarzyszenia, burmistrz Rabki-Zdroju Leszek Świder z gośćmi, wśród których obecni byli m.in.  pełnomocnik Wojewody Małopolskiego Stanisław Barnaś, wiceprzewodnicząca Rady Powiatu Nowotarskiego Józefa Guziak, radni powiatowi oraz radni gminni na czele z przewodniczącym Rady Miejskiej Rafałem Hajdyłą.  Podczas mszy św. poświęcono wieńce dożynkowe, złożono dary ołtarza, a oprawę muzyczną przygotowała Orkiestra Dęta OSP pod kierownictwem Jacka Klinowskiego oraz Grupa Śpiewacza z Ponic z muzykami z gminy Rabka-Zdrój pod kierunkiem  Jakuba Rusieckiego.

Z kościoła uczestnicy dożynek udali się na plac imprezy przy szkole w Ponicach. W kolorowej, rozśpiewanej paradzie, wozami i furmankami zaprzężonymi w konie lub traktory, jechali przedstawiciele wszystkich sołectw i organizacji. W tym roku tradycyjne wieńce dożynkowe przygotowali: sołectwa Chabówka, Ponice i Rdzawka, chór Szafrany ze Słonego, oraz zespoły regionalne Robcusie i Robcanie i Powicher. Na scenie, w obecności liczne zgromadzonej publiczności, sołtysi wręczyli burmistrzowi symboliczny chleb, wyrażając nadzieję, że będzie nim dzielił - podobnie jak samorządowym majątkiem - równo i sprawiedliwie, dbając o biednych i najsłabszych.

 - Szanowni Mieszkańcy, drodzy Goście! Dożynki to święto, które ma w Polsce długą tradycję sięgającą XVI wieku – mówił burmistrz Leszek Świder. - Jest wyrazem podziękowania za zebrane plony i uhonorowaniem pracy rolnika. Z dobrodziejstw pracy na roli korzystamy wszyscy. Dlatego w imieniu samorządu gminnego chciałbym na ręce sołtysów złożyć podziękowania dla wszystkich gospodarzy z naszej gminy. Dożynki to święto plonów dlatego chciałbym wszystkim rolnikom życzyć przede wszystkim zdrowia, wszelkiej pomyślności, należnego szacunku dla Waszej codziennej pracy ze strony całego społeczeństwa. Współczesny świat zmienia się bardzo szybko, zmienia się również i wieś, ale to nadal jest ostoja tradycyjnych wartości, które wynieśliśmy z domu. Cyprian Kamil Norwid pisał - „Do kraju tego, gdzie kruszynę chleba podnoszą z ziemi przez uszanowanie dla darów Nieba ... tęskno mi, Panie”. Czy my dzisiaj uczymy młode pokolenie szacunku dla chleba, dla pracy, czy drugiego człowieka, szanujmy to co mamy, to co mamy wokół i nauczmy się tym dzielić, bo i to możemy kiedyś utracić. Jakże często zapominamy, że bezpieczeństwo człowieka to bezpieczeństwo żywnościowe a praca rolnika jest podstawą ludzkiej egzystencji. Chcę podziękować sołtysom, KGW, zespołom regionalnym, strażakom, stowarzyszeniom i wszystkim którzy przyczynili się do tego, że te dzisiejsze dożynki odbywają się w Ponicach. Chcę podziękować za przygotowane piękne wieńce dożynkowe jako symbol zakończenia żniw. Oby nigdy nikomu nie zabrakło chleba a wszystkim tutaj obecnym życzę dobrej zabawy pełnej wrażeń i radości – dodał włodarz uzdrowiska.

Po części oficjalnej odbył się konkurs wieńców dożynkowych i ośpiewywanie wieńców. Były prezentacje Kół Gospodyń Wiejskich, które przygotowały regionalne potrawy, stowarzyszeń, występy zespołów regionalnych i orkiestry OSP. Do późnych godzin wieczornych trwała potem biesiada i zabawa.

Więcej zdjęć na profilu Centrum Kultury, Sportu i Promocji na Facebooku.