Lustro Historii 2024

Fundacja Kinematograf zaprasza do Amfiteatru w Rabce-Zdroju na imprezę LUSTRO HISTORII 15 sierpnia od godz. 11.00

Post thumbnail image

W dniu 104. rocznicy Bitwy Warszawskiej, w Święto Wojska Polskiego odbędzie się impreza plenerowa pt. „LUSTRO HISTORII”. Zapraszamy do przeszłości przez spotkanie, zapach i dotyk, a nawet przeniesienie się w czasie i przestrzeni do wydarzeń i miejsc sprzed wieku. Tematem wiodącym będzie przedwojenne wojsko w jego najpiękniejszych odsłonach – kawaleria i kobiety w służbie Polsce. Będą spotkania z członkami grup rekonstrukcyjnych i pasjonatów historii, dioramy i wystawy oraz filmy i pokazy Virtual Reality. Wieczorem zagra Warszawska Orkiestra Sentymentalna.

Program:

  • KAWALERIA Członkowie Szwadronu Toporzysko w barwach Pułku 3 Strzelców Konnych im. Hetmana Polnego Koronnego Stefana Czarnieckiego w umundurowaniu z lat 1935-1939 zaprezentują umiejętności jeździeckie i pokazy z użyciem białej broni. Kawalerzyści cały czas będą prezentować swoje umundurowanie, opowiadać o swoim pułku, przedwojennych zwyczajach wojskowych, znaczeniu barw i pozować do zdjęć, co jak wiemy z ubiegłego roku, jest wielką atrakcją.
  • PANIE W MUNDURACH Ogólnopolska Grupa Rekonstrukcji Historycznej Przysposobienia Wojskowego Kobiet zaprezentuje wystawę: „Dla Przeszłości – przywrócić pamięć o przedwojennej Organizacji Przysposobienia Wojskowego Kobiet”. Pokazany zostanie także film pt. „Zapomniane dziewczęta - historia PWK oczami Haliny Wiśniewskiej”. Panie będą bezpośrednio odpowiadać na pytania, prezentować umundurowanie oraz różne przedmioty związane ze swoją formacją i oczywiście pozować do zdjęć! Panie z OGRH PWK poprowadzą specjalny kącik DLA DZIECI.
  • 11.00 WARSZTATY: „Kosmetyka sprzed stuleci – moda na piękno” prowadzone przez instruktorkę z GRH PWK. Warsztaty poprzedzi krótki wykład dotyczący kanonów piękna w latach 20 i 30 XX wieku. Zaprezentowane będą eksponaty związane z kosmetologią. W części praktycznej każdy będzie miał możliwość wykonania kosmetyków dawnymi metodami . Czas 1,5 – 2 godziny, liczba uczestników – 20 osób, koszt 20 zł, obowiązują zapisy.
  • 15.00 WARSZTATY „Kwietne wianki” poprowadzi rabczańska „Bukieciara” Agnieszka Wietrzyk z kwiaciarni Niby nic. Wianki i bukiety z kwiatów i ziół zwyczajowo święci się w kościołach 15 sierpnia, święto nazywane jest tradycyjnie Matki Boskiej Zielnej.  Uczestnicy poznają tajniki sztuki plecenia i komponowania różnego rodzaju wianków, które wykonają samodzielnie. Czas trwania 1,5 – 2 godziny, liczba uczestników – 20 osób, koszt 20 zł, obowiązują zapisy.
  • Od 14.00 WIRTUALNY TEATR HISTORII to stworzona przez Fundację Koncept Kultura oraz Biuro Programu „Niepodległa” przestrzeń, w której popularyzuje się historię Polski za pomocą technologii Virtual Reality. Każdy widz otrzymuje gogle VR i słuchawki, dzięki czemu całkowicie przenosi się do wirtualnego świata wydarzeń sprzed lat, które rozgrywają się wokół niego. Obraz projektowany jest dookoła widza (360 stopni), a obrotowe fotele umożliwiają swobodne obserwowanie akcji. Pokazane będą filmy: „Podwodna misja”, „Viktoria 1920”, „Nie kochać w taką noc”. Wirtualna rzeczywistość udowadnia, że poznawanie historii może być fascynującą przygodą!
  • Rabczański miłośnik historii, zwłaszcza historii swojego zawodu, pan Jan Zachara, zaprezentuje DAWNY SALON FRYZJERSKI pełen kolekcjonerskich przedmiotów i urządzeń.
  • BUFET Stoisko gastronomiczne państwa Zachwiejów będzie oferować regionalne jedzenie.
  • 19.00 KONCERT Warszawskiej Orkiestry Sentymentalnej, która sięga do zapomnianych często przebojów bez zamykania ich w muzeum. Udowadnia, że muzyka sprzed prawie 100 lat świetnie sprawdza się tu i teraz. Tanecznie, lekko, pomysłowo, ale i z szacunkiem do przedwojennych aranży i muzycznej historii. Orkiestra zadebiutowała w 2015 roku na Festiwalu Folkowym Polskiego Radia „Nowa Tradycja”. Ma w repertuarze m.in. refleksję nad żołnierską codziennością (album „Płyń Wisełko” 2018). Zespół ma w dorobku setki koncertów oraz nagrań dla radia i telewizji. Wszystkie piosenki wykonuje niezmiennie z wdziękiem, charakterystycznym stylem i doskonałą muzyczną jakością.
  • Organizator zapewnia dostępność dla osób z niepełnosprawnościami: tłumaczenie na język migowy, audiodeskrypcję, dostępność architektoniczną.

Zapisy na warsztaty i wszelkie informacje:  TEL/SMS 609 10 77 88, e-mail a.czapnik@fundacjakinematograf.pl